ירדנה מנור – טיולים קרובים

איים קנריים

כשהתחלתי להתעניין ביעד החדש נאמר לי: "אתר נופש בטן-גב וחוץ מזה אין מה לראות, לא צריך להתאמץ ולסוע כל כך רחוק אפשר לעשות נופש גם במקומות אחרים"
נכון הדבר, הנופש באילת, בגליל ואפילו בחיפה לא פחות מוצלח לנופש, אך מי שנוסע לאיים הקנריים צריך לחפש מטרות אחרות.
האיים מספקים לך טבע פראי בתנאי מזג אויר ממוזגים ונוחים, שמש נהדרת, חמימות, אתרים קסומים ותופעות וולקניות קיצוניות. כבר היינו באיסלנד וגם ברמת הגולן אך אתרים וולקנים כאלה ראינו רק בלזרוטה ובעוד שלושה איים בהם ביקרנו. ראינו את הר הטיידה בטנריף מושלג בשיא יופיו ומסביבו מרחבים שמזכירים לנו את פני הירח עם סלעי משאר שפיצים ובולטים.
הייתה זו חוויה מיוחדת לפקוד 4 איים שונים אחד ממשניהו בארכיפלג המורכב מ- 7 איים כאוקיינוס האטלנטי. איים שהולכים וניבנים עם השנים, האיים האלה יצאו מהאוקיינוס לפני 30 מיליון שנים וכבר היו מאוישים על פי הנתונים הנמצאים כבר ב-200 לפנה"ס ונודעו אצל היוונים כ"איי המזל".
היום האיים בתנאי האקלים, מזג האויר, השמש, החופים מושכים תיירים מכל העולם לאימוני תחרויות מהארצות המושלגות מאירופה של ריצה, אופניים, כדורגל, טניס, כדור סל ועוד…
פגשנו חופים קסומים עם חול לבן מהסהרה כי חופי מרוקו סמוכים כ115 ק"מ מלנזרוטה, ויש חופים עם חול שחור מההשפעה הוולקנית.
הצמחייה המיוחדת באיים עשירה במינים שהיא ים תיכונית, יערות עד, שכיסו בעבר את רוב האיים. צמחיה אלפינית ומאזורים שונים בעולם. התפאלתי שבאיי לגומרה ראיתי צמח שמוכר מדרום אפריקה וגם כאן הוא נמצא בבר הידוע בשמו פרוטאה. גידולי הגפנים בגדרות של אבנים וולקניות יחודי לאיי לנזרוטה הגעשי והיבש, מקבל השפעה מהסהרה בקירבתו ליבשת המרוקאית.
התיירות חוגגת באיים. האי לנזרוטה הקטנטן מצליח לאכסן 2 מיליון תיירים לשנה. סה"כ 12 מיליון תיירים מעדיפים את מזג האויר היציב כל השנה °26 – °20 מה שמשפיע על תיירות אירופאית המגיעה מגרמניה, אוסטריה ואף סקנדינביה לטיסה מחורף קשה ומושלג לאיים במשך שעתיים וחצי. מה שמצליח לרכז כמויות עצומות בהתייחס לכמות האוכלוסיה הנותנת שירותים באיים.
הצמחייה מעניינת ורב גוונית, חופים זהובים ואף שחורים סובבים אלפי ק"מ סביב בתי מלון.
השמש הנהדרת והמלטפת בלנזרוטה נותנת לנו תאורה יחודית וקונטרסים בין שחור ללבן.
מבחינה אומנותית אמן מקומי "סזר מנריקה" שנדרס בתאונה באחת מכיכרות האי. אומן מבריק ומיוחד השתמש במינהרות הלבה שיצרו מעברים תת קרקעיים בכמה מקומות.
הוא בנה את המוזיאון שלו, הבית שבו הוא גר והדגיש את שילובי שחור-לבן וכן בנה אולמות ומסעדות בעובי הקרקע משולב עםמי הים שחדרו פנימה והתביעו את חותמם על אומנותו של אותו אמן.
משהו אחר שלא ראיתי באף מקום בו ביקרתי בעולם.
גם הפאן האנושי היה מאוד נחמד, אנשים נינוחים שגרים בעולם אחר.
יצא לי לפגוש משפחה הודית בעלי חנויות בגדים שיצאו מעורם להענות לבקשתינו כלקוחות. בעיקר לבנות שמזודותיהן לא הגיעו. היו אפילו כמה משכנינו האחד מירדן, בדואי מהנגב, חברו מאבו דיס ואחד ממרוקו שלכל אחד מהם היתה חנות בגדים ואחד עזר לשני להענות לבקשותינו, המידות והצבעים הכל היה מוצלח, אפילו אחד מהם הקפיץ אותנו למלון עם השקיות והאוצרות שמצאנו.
תופעה מיוחדת עוברת על האיש בגלל געשיותם הם חרוצים וירוקים ואדמתם הגעשית טובה לגידולים חקלאיים שונים כמו גפנים, בננות, קנה סוכר ועוד…
אך מה שמשפיע ביותר הם העננים המתעבים מעל האיים, הם מגיעים מהים בכל אי הם במתכונת אחרת בהבדלים בין בוקר, צהריים וערב. עננות זו מביאה לחות במקום גשמים הלחות מתועלת בערוצים וכן מצליחה להשקות את הגידולים ללא גשם, כמו שאנחנו רגילים. מה שנותן לצמחייה להיות ירוקה כל השנה. ההרים הגבוהים והדרכים הפראיות נותנות אוירה מיוחדת לתושבים המקומיים ולכמות הגדולה של התיירים.
הרבה מאוד תופעות ייחודיות העניקו לנו האיים השונים אחד מהשני בצורותם בגודלם ובגובהם.
היה זה טיול מיוחד ומעניין שייזכר להרבה זמן.
יש להודות לחברה להגנת הטבע – רואים עולם, שהצליחה לבנות טיול מורכב מ-4 איים מיוחדים.
תודה ונפגש בטיול הבא.

דילוג לתוכן