ירדנה מנור – טיולים קרובים

טיפים למטיילים ברכבם הפרטי

ארבעה טיולים קצרים ומיוחדים
 

בדרך לירושלים ועין כרם

עולים לירושלים בכביש מס' 1 לבירה. בדרך נכנסים לאבו גוש, שותים קפה אצל "אלויס" ועל פי השילוט עולים להר אדר.שם עמד הרדאר בימי מלחמת העולם השניה להגן על שמי ירושלים. בימי מלחמת העצמאות ניטשו שם קרבות עזים, ולא הצלחנו להאחז במקום. במלחמת ששת הימים היה חשוב מאד לכבוש את האיזור אפילו לזיכרם של הנופלים. תצפית נהדרת על ירושלים מחד ועל יהודה ושומרון. כאן הייתי מסבירה על איזורי A C B.
נחזור לאבו גוש נוכל לבקר בכנסיה ליד המסגד לראות את המעיין ששרת את העולים לרגל לירושלים, המקום בו עבר ארון הברית על פי המקורות.

 
נעלה לקסטל היא קסטלום- תחנה צלבנית ששמרה על הדרך לירושלים לפני 1000 שנים.אפשר שנעלה למבצר עצמו שהיום הוא אתר של -רשות הגנים הלאומיים. לתצפית נהדרת על כל האיזור.נרד מהמבצר נפנה ימינה ולאחר המחצבה נראה את גבעת סובה הערבית, שרידי כפר ערבי, צובה העברית, בעונת הפרי אפשר לקטוף מהעצים { אם לא קטפו לפניך} שזיפים, תאנים, שקדים, ועוד. פינה קסומה. נכנסים דרך קיבוץ צובה.
נחזור לככר, נרד את הדרך ונעלה לעין כרם. אוירה של חוץ לארץ בארץ ישראל. נטייל בין הסימטאות, אפשר להכנס לכנסיה של רטיסבון-האחיות הלבנות, נופים קסומים ואויר נהדר. נרד לכנסיה יוחנן בהרים כנסיה יפיפיה עם ציורי קיר מדהימים. נזירים נחמדים מאירי פנים.יש לשים לב לשעות הפתיחה והסגירה. בצהרים מנוחה ותפילה.נלך למעיין מרים שעל פי המסורת כאן היה המפגש בין אלישבע -אליזבט אמו של יוחנן המטביל עם מרים -מריה אמו של ישוע. נציין שאביו של יוחנן המטביל הוא זכריה הכהן מבית המקדש.אם עוד לא התעייפנו מכנסיות, יש עוד כמה: הכנסיה הרוסית, כנסיית הביקור, הכנסיה היוונית. אפשר להרגע ולנוח באחת מהמסעדות הטובות שיש למקום להציע.

הכרמל הקדוש והעיר חיפה

אתרים רבים מציעה העיר חיפה, וכן הכרמל הקדוש לכל הדתות המונוטואיסטיות- מונו -אחד- האמונה באל אחד. היהדות, הנצרות, האיסלם. אם המקום קדוש, סימן שקידשו אותו, הוא יכול לענות לדרישה הדתית של הבהאים, הדרוזים ואחרים.בחיפה ניתן לבקר בגן הבהאי, במושבה הטמפלרית למרגלות הכרמל הקדוש, בכנסיה הכרמליתית בסטלה מאריס. במערת אליהו הנביא מול חוף הים, טיול בוקר בואדי ניסנס בשוק צבעוני נהדר, עם ריחות וקולות .
מכיוון שהעיר ממוקמת על צלע ההר דאגה העיריה לפרגולות תצפית מכל פינה אפשרית.

אפשר שניסע לעוספייה ודליית אל כרמל אל השוק ואל המסעדות הטובות. בית יד לבנים להנצחת החייל הדרוזי ובית אוליפנט עם היד לזיכרה של אליס אשתו , "אמנם אני ישנה אך ליבי ער". היא קבורה בבית הקברות הטמפלרי ליד בית הקברות הצבאי הבריטי -שווה ביקור.מעניין לבקר במבנה המיוחד של הטכניון שבנה האדריכל ברוולד וגם שם תערוכות מתחלפות עכשו כיכבה במקום תערוכת גוף האדם גדולה ומיוחדת, אחרת ומעניינת. אם נרחיק קצת מן העיר אל פארק הקישון- בסמוך לפארק הדיג לא נאמין מה רואות עינינו.פינת חמד, דייגים, מדשאות. אויר טוב וכיף בלתי רגיל.לא אפסח על מוזיאון הכט שהוקדש לציבור ע'י אדם ותורם גדול, ללא תשלום. ממוקם בתוך אוניברסיטת חיפה על הכרמל. ממצאים מיוחדים מהאוסף הפרטי שלו.אפשר שנבקר במרכז המבקרים של חברת החשמל בתחנת הכח מעניין ומיוחד וללא תשלום.גם שיט במפרץ חיפה מציעה העיר. מרכזי בידור, מוזיאונים, הצגות ומסעדות מכל הסוגים בעיר התחתית, במושבה הגרמנית, על הכרמל. כל זה היה על קצה ממזלג קחו טעימה קטנה ונמשיך…

שמורת הטבע נחל שורק, לפני הבסיס בפלמחים

נוסעים על הכביש לפלמחים, בכביש מספר 341, עוברים מתחת לכביש מספר 4, כביש ראשון לציון-נטעים, על פי השילוט, משאירים את הרכב בחניית האקליפטוסים, אחרי נחל שורק והולכים ברגל לאורך הנחל, מערבה. מקום קסום וקרוב. אפשר להגיע לנוח בצל העצים, לעשות פיקניק, וללכת עד חוף הים. בשעות אחר הצהריים אפשר לראות להקות גדולות של קורמרנים מתכוננות ללינת לילה.

השמורה שקטה ופסטורלית. ללא תשלום. אפשר להגיע עד מקום המסגד שחרב, נבי רובין, שהיתה תחנה חשובה של עליה לרגל -זיירה. החל מהתקופה הערבית הקדומה – הצלבנית דרך התקופה הממלוכית עוטמנית בריטית.

חפציבה – חווה חקלאית משנות ה-20

 
היום בית הספר ללימודי החשמל של חברת החשמל, על שם יורם אוברקוביץ. מול תחנת החשמל בחדרה.נוסעים על כביש מספר 4 צפונה ומול בית חרושת אליאנס פונים שמאלה על פי השילוט לחפציבה. או על כביש מספר 2 יורדים במחלף לחדרה ובצומת פונים ימינה ולאחר מכן שמאלה לחפציבה.אפשר לראות את בתי החווה ששופצו לאחרונה, במעלה הדרך גבעת הרקפות, בית הפקידות, בית המשאבות, הפרדס ששוקם, קינון של קורמרנים, וההכנות ללינת לילה.אם מגיעים עם שתי מכוניות אפשר ללכת ברגל לאורך נחל חדרה עד הים, אל השפך, לפארק קסום שהקימה חברת החשמל לשימוש הציבור ללא תשלום, ולדאוג להקפצה.המקום שמור ומתוחזק ע"י אנשי צד"ל שאומצו ע"י חברת החשמל, ועושים שם עבודה נהדרת.
סעו ותהנו.
דילוג לתוכן