ירדנה מנור – טיולים קרובים

קובה וקוסטה ריקה

המסע נמשך 17 יום.
מדוע בחרתי את שני היעדים האלה?
קובה היא אנשים ריתמוס ומוסיקה.
קוסטריקה היא טבע, יערות גשם, בעלי חיים ובעלי כנף יחודיים,שמורות טבע מיוחדות, ירוק בעיניים.

קובה – השאירה טעם של עוד
 

מדינה שלפני שנסעתי אליה נשאלתי, מה שכחתי בעזה?
לא יאמן כמה מרתקת ומעניינת אותה מדינה. עד שנות ה- 50 החיים היו בה רגילים ומערביים. עם עלייתו של פידל קסטרו לשלטון, הפכה המדינה לקומוניסטית והמשטר הקשה לא צעד עם הזמן.
המדינה שקעה והאוכלוסיה חיה בתנאים קשים ונכשלים עד היום. למרות השיפור הקל, עם כניסת ראול אחיו של פידל קסטרו, שהכניס קצת מערביות, המשכורת היא 10 $ לחודש והשלמת ההכנסה נעשית בדרכים אחרות, אבל אלימות אין. אפשר להסתובב בערבים בסמטאות בבארים ובמקומות הבילוי ללא כל חשש.
מה עושה היום הממשלה? מפנה את האוכלוסיה הענייה מהעיר העתיקה ונותנת להם מגורים חליפיים, המקום עובר שיקום, שיפוץ ובניה למלונות בוטיק, גלריות, מסעדות ומוזיאונים. פשוט מדהים.

 
התיירות בפיתוח וקידמה, בתי המלון ברמה גבוהה מאד, בעוד כמה שנים לא ניתן יהיה להכיר את הוואנה, שרנו ורקדנו בכל קרן רחוב, הכל מלא ריתמוס ושירה. אנשים עליזים למרות שיש ביניהם עניים מאד.
עדיין החיים הם תמורת תלושים לסבון, לחם, שמן ועוד. בבתי המרקחת עומדים בתורים עם מרשמים כמו שהיה אצלנו פעם. הצעירים עובדים במפעלים והגמלאים מנגנים ברחובות, בכל הערים הגדולות כקטנות.
המבנים הישנים שנבנו בתחילת המאה עוברים עכשיו שיפוצים, אדריכלות אירופאית מדהימה, תיאטראות מוזיאונים ערים מערביות לכל דבר.
מבצרים עתיקים מהמאה ה- 15 עומדים בהדרם, כולם היום מוזיאונים. מכוניות משנות ה- 50 שאצלנו הולכות לאספנות, משמשות מוניות לתיירים, ממורקות ומבריקות. שווה ביקור

קוסטה ריקה

 
טסנו מקובה לקוסטה ריקה, הרחוב הראשי של סאן חוזה קיבל אותנו בהשתהות. התחלנו עם המוזיאון הפרה קולומביאנו והזהב שנמצא באדמתה. על פי הדוגמאות העתיקות מציירים היום את התכשיטים המודרנים.
אנשים טובים ברחוב יעצו לנו להוריד את התכשיטים ומזל שלא נשארנו שם יותר משעתיים.
בדרך אל מחוץ לעיר סיירנו בין בתי הוילות של העיר הבירה, חשנו שאנחנו בדרום אפריקה. הכל סגור עם תייל ומסורג. למעט תחושה זו ברגע נתון זה, המדינה ירוקה יפה מעניינת, משדרת ביטחון ובטיחות. שמורות טבע יחודיות כמו טורטוגרו – צבים, מונטה ורדה – יערות גשם, ארנל – הרי געש ומעיינות חמים ועוד ועוד.
מפלים ונופים קסומים של מרחבים ירוקים, צמחיה ופרחים קסומים טרופיים, גנים תלויים מים זורמים, אוצרות שאנחנו חולמים עליהם ומתגעגעים, למה לא קצת אצלנו?

אסבר את אוזנכם, כשהיינו בשמורת טורטוגרו שם הצבים בהמוניהם יוצאים להטיל את הביצים. התאכסנו במלון של השמורה, 5 כוכבים, גרנו בביתני עץ קטנים, ירדו בלילה אחד כ-300 מ"מ גשם. כל טיפה היתה טיפה. בבוקר כשקמנו יצאה השמש מנרתיקה וכמויות המים ירדו אל הים באופן טבעי. לא ידענו כיצד מצאה כל טיפה את מקומה, הכל היה יבש. התפללנו שקצת מהכמות תמלא לנו את הכנרת.
התנאים היו מעולים: "הכל כלול" החברה להגנת הטבע – "רואים עולם" הוציאה את הטיול ביד רמה. מכל הבחינות: תכנים, הדרכה, בתי מלון, כלכלה ומספר מטיילים. היה טוב. חזרנו עייפים אך מרוצים, השילוב היה מוצלח והשאיר לנו טעם של עוד.

דילוג לתוכן