ירדנה מנור – טיולים קרובים

קורסיקה וסרדיניה

בחודש יוני נסעתי עם קבוצה לקורסיקה -סרדיניה. שני איים קסומים בים התיכון .קרובים אלינו ,אך שונים .הרבה משותף הסטורי לחלקת אלוהים הקטנה בים התיכון.

עוד מימי הצידונים. הקרתגים הכיבוש הרומי .הצלבני ועד נפוליאון שנלחם בבריטים על השליטה בימים.

היום קורסיקה שייכת לצרפת וסרדיניה שייכת לאיטליה. השילוב הוא מתבקש אך שתי רשויות אלה מכבידות על המחיר וכמעט אין תיירות ישראלית בגלל יוקר הטיול. למרות זאת כבר שנים אני מדברת על קורסיקה בגלל סיפור אישי מיוחד על שאימי נולדה באז'קסיו עיר הבירה של קורסיקה, בנסיבות מיוחדות אותן אפרט.
זו עירו של נפוליאון בונפרטה.שם נולד וגדל.

ולהלן סיפור המשפחה. כדי להבין את הסיפור אתן רקע הסטורי.

בארץ ישראל שולטים העוטמנים והם בגסיסה. המעצמות מחפשות עילה לסלק אותם מארץ הקדש וממציאות את הקפיטולציות קרי כל מעצמה תישפוט את אזרחיה בעצמה ללא קשר לחוקי השריעה ולדת האיסלם. לצורך זה צריכה כל מעצמה השולטת כאן להמציא את אוכלוסיתה. והן מגייסות "קליינטורה". בכל ארבע ערי הקודש יושבים יהודים המשתייכים לבריטניה .צרפת ,יוון ,פרוסיה ,ספרד ועוד. השגרירות הצרפתית פונה לסבא שלי אבי אימי, סבא כהן העשיר ומודיעה לו שהוא מאנוסי ספרד שברח לטבריה דרך מרוקו הוא צרפתי ומנפיקה לו ולכל משפחתו המונה שבעת ילדים דרכונים צרפתיים .גם סבי דרמון אבי אבי קיבל דרכונים צרפתיים למשפחתו שמנתה אז שלושה ילדים. כשהוא מגיע מאנוסי ספרד לטבריה דרך אלג'יר ,שגם היא טריטוריה צרפתית. כך עברו ממקום למקום ואספו להם אזרחים.

בתקופת מלחמת העולם הראשונה המצב הכלכלי בארץ היה קשה מאד .השגרירות הצרפתית פנתה לאזרחיה הצרפתים ,על נכונותה להעמיד אוניה ,לקחת 500 איש ולהעבירם קורסיקה עד יעבור זעם המלחמה ,ואז תידאג להחזרתם .ההורים של אימי הביעו את נכונותם ואף יכלו לקחת איתם את המטפלת לילדים וגם את המבשלת .סבי אבי אבי מאד רצה להצטרף למשלחת
המכובדת אך סבתי מזל בת פקיעין סרבה כי משפחתה מפקיעין לא עזבה את הארץ מאז חורבן בית המקדש השני. וזו לא סיבה מספקת לעזוב. האוניה התארגנה היו עליה שתי קבוצות האחת משפחות עם ילדים והשניה רווקים.סבא דרמון נסע עם הרווקים לחתונה של חברו הטוב ז'קי אח של אימי הבוגר.
החתונה היתה גדולה ומפוארת עם משתה של שבעה ימים ושבעה לילות..באירוע זה נולדת אימי בעיר אז'קסיו בירת קורסיקה.
תינוקת יפה וגדולה .עד יומה האחרון בת 90 היתה יפה שקטה ומיוחדת.
באירוע המיוחד כולם תבסמו והתאפרו כשהתינוקת איתם .פתאום שמו לב שהתינות הקטנה מאבדת את צבעיה ומכחילה. במקרה נכנס לחדר ,סבי דרמון ראה את הסיטואציה וביקש שירחיקו את התינוקת מענני הבושם האופף את החדר. קל היה ברגע זה לעטוף את התינוקת בסדין, להכניסה לפיילה ולהניחה מתחת למיטה. סבא דרמון קרא מיד למטפלת ביקש ממנה להוציא התינוקת החוצה לאויר הצח ולהחיותה והכריז אם תצליח המטפלת להציל את התינוקת היפיפיה היא תהיה אשתו של הבן אשר השאיר בטבריה וכך היו הדברים.
בסיום מלחמת העולם הראשונה החזירה הממשלה הצרפתית את המשפחות לארץ. שלש משפחות סרבו לחזור וצאצאיהם יושבים בה עד היום .חלקם התחתנו עם גויים ,חלקלם בינתיים
עלו לארץ .אליהם התווספו ניצולים שברחו מתופת אירופה ונקלטו בקורסיקה .בטיולינו פגשנו ישראלי מאילת שמשפחתו גרה באז'קסיו היה לו דוכן בשוק , הוא מגיע כל שנה לעזרת הוריו.
בטרם נסעתי לקורסיקה נפגשתי בטבריה עם גב' יהודית אשר מרכזת נתונים ותמונות מצאצאי המשפחות לצורך הקמת מוזיאון בטבריה על הספור הקסום והמיוחד הזה . ממשלת צרפת רוצה להוכיח את מוערבותה למען אזרחיה בארץ ישראל טרום מלחמת העולם הראשונה.
מהתחקיר שעשיתי עולה שהיהודים שהגיעו עם האוניה לקורסיקה במלחמה הסתכסכו בינהם .חלקם נשאר באז'קסיו וחלקם הצפין "לאצבע" של קורסיקה עיר בסטיה, והקימו שם בית כנסת שעומד עד היום בשם "רבי מאיר בעל הנס" .ראש העיר היום בעיר גדולה זו הוא יהודי בן סימון שנישא לגויה . בית הכנסת פעיל היום רק בחגים. הרב שהפעיל את בית הכנסת נפטר לפני שנתיים. ביתו גרה בצפת ואיתה דיברתי בטרם נסיעתי.

אני משוכנעת שעם הפעלת המוזיאון אגלה סיפורים נוספים .כי כל ידיעותי הם מסיפורי אימי שזכרה את הפרטים מילדותה.
ולסיום . אין חדש תחת הירח .העברת יהודים ממקום למקום כבר היתה ידועה מימים ימימה. ולמה יהודים ? בשנת 18 לספירה הקיסר טיבריוס שעל שמו נקראת טבריה החליט להעביר מהאימפריה הרומית 4000 יהודים וליישב את קורסיקה וסרדיניה שהיו מאוימות עי' שבטים שחיפשו קרקעות .תופעה זו היתה לכל אורך ההיסטוריה אצל האטרוסקים, הוונדלים ,הברברים ומי לא .ולמה יהודים ? אמר טיבריוס היהודים הם אינטיליגנטים יודעים מה שהם רוצים, חרוצים .מאמינים. לא נכנעים בקלות הם יוכלו למשימה הכבדה הזאת .כנראה הצרפתים חשבו באותו כיוון.
גם נפוליאון בונפרטה ראה באיטליה יהודים יושבים בקרן זוית בוכים ומתפללים שאל את אנשיו מי אלה .נאמר לו יהודים אז למה הם בוכים? היום זה תשעה באב הם בוכים על חורבן בית המקדש השני .חשב נפוליאון וענה .אלה הם היהודים. עם שאינו זוכר את עברו ,לא מפנים בהווה לא יהיה לו עתיד.

דילוג לתוכן