ירדנה מנור – טיולים קרובים

קורסיקה וסרדיניה

מלטה הוא אי בים התיכון עם חשיבות רבה. כולם מכירים את שמו והמושג "מלטה יוק".

הטיול לארכיפלג מלטה היה בן 5 ימים. בראש השנה .את הטיול הוציאה חברת "קישרי תעופה".

איך הגענו לטיול זה? חזרנו מהאיים האזוריים מאושרים מטיול נפלא ומיוחד. רבים פנו אלי לארגן טיול לראש השנה ,כי החג ארוך וחופשה ארוכה. כהרגלי את החגים אני מעדיפה להיות בארץ ולהנות ממזג אויר קריר המגיע אלינו בחגים. אך הלחצים היו רציניים והחלטתי להרים את הכפפה. מכיון שעמדו לרשותי רק 5 ימים בניתי טיול עם "קישרי תעופה" לתקופה זו ואפילו התפנקתי להזמין מלון אינטרקונטיננטל 5 כוכבים לתקופה זו.

היתה זו הצלחה גדולה ומזל אמיתי. עמדו לרשותי 20 מקומות טיסה וזה היה נפלא.
ליותה אותנו מדריכה ישראלית שחיה שנים רבות במקום וידעה כל פרט והכירה כל פינה.
למדנו המון. מי לא עבר במלטה במשך ההיסטוריה ומי לא הרגיש שם בבית. הפיניקים מלכי הים התיכון הסוחרים הגדולים, הרומאים שכבשו את כל ארצות הים התיכון, ובכל מקום השאירו את חותמם גם אצלינו בארץ ישראל.
אך אנחנו היינו נכבשים קשים ושרדנו עד היום. האימפריה הרומית הענקית שקעה ועלו הערבים אנשי המדבר אכן היתה זו שקיעה תרתי משמע.
שובשו מוסכמות ונשבו רוחות אחרות. הנוצרים הצלבנים והאבירים ניסו את כוחם בארץ הקודש במסעות צלב כשהם עוברים דרך מלטה ומשאירים חותמם .
ראינו מבנים ומבצרים מתקופה זו כנסיות, וארמונות. לא פסחנו על מוזיאונים מדהימים סימטאות צרות ומיוחדות ואפילו רובע יהודי. אין לדבר שהעוטמנים שכבשו כל חלקה טובה במזרח התיכון משלו כאן 400 -500 שנה והיו מלכי העולם עד שהבריטים החליפו אותם והפכו את מלטה והארכיפלג לבסיסים בריטיים לכל דבר.

היום הטריטוריה הקטנה היא מלטזית כולל שפה מלטזית שמושפעת מכל השפות שדיברו בה. המספרים מושפעים מהערבית.
בכל משפט שומעים עשר שפות שונית. העיקר שהם מבינים את שפתם.
מלטה בשיטחה היא מתל אביב לחדרה מספר תושביה כמספר תושבי חיפה.
יש בה מפרצים כחולים, ירוקים, וטורקיזים. מערה כחולה ומערה ירוקה ,שרידים ארכיאולוגיים למכביר כמעט מכל כובש . סנט גו'ן וסנט פול ,צוקי דינגלי ,אודיסאוס וסיפורו, שלושת הערים: סינגלאה, ויטוריוזה, וקוספיקואה. אמדינה, רבט, וגם רמלה. מה שמצביע מי היו הכובשים.
הגנים שלא פסחנו עליהם, הגן הסיני גני האנטון, גני ברקה העליונים.
שטנו לאי גוזו היה כף ומיוחד. סיירנו בשווקים הציוריים. נחשפנו למקום קסום עם עבר מפואר.
כשלא מצאו את מלטה השתמשו במושג "מלטה יוק" .נעלמה מהשטח. היתכן?
גולת הכותרת שלא תישכח היתה ארוחת הערב החגיגית והמושקעת "בבית חב'ד", הבחירה היתה בערב ראש השנה. אכלנו ושרנו היה כיף.
בכלל לא נשכח את הגסטרונומיה של המלון שעמד לרשותנו 5 כוכבים בארוחת הבוקר המפוארת. את ארוחת הערב טיבלנו במסעדות באיזור המלון, ובמלון עצמו באחת מקומותיו תחת כיפת השמים. מסעדה מיוחדת במזג אויר נפלא. ארוחות הצהריים היו בזמן הטיולים היומיים במסעדות קטנות וטעימות. היתה זו חויה קולינרית שלא תישכח.
הטיול היה קצר, קסום והשאיר טעם של עוד.

דילוג לתוכן